Elleçleme: pazarlama ve lojistiğin ortak aracı

Ürünlerin etiketlenmesi, mevsime uygun promosyon setleri, çoklu ambalajlar veya numune paketlemesi gibi ürünün orijinal ambalajından farklı olarak gerçekleştirilen operasyonel bir süreç olarak tanımlanabilir elleçleme. Genel olarak bakıldığında elleçleme, lojistik sürecin bir parçası olmakla beraber pazarlama açısından da ürünlerin görünürlüğü için son derece kritik bir araçtır. Gelin elleçlemeyi birlikte inceleyelim…

Bir ürünü tanıtmak, müşterinin deneyimlemesini sağlamak, satışını artırmak için kampanyalar düzenlemek markaların pazarlama faaliyetlerinin arasında önemli bir yere sahip. Son tüketiciye, müşterilere ürünleri farklı şekillerde ulaştırarak ilgi uyandırmak bir markanın en önemli önceliklerinden ve bunun için ürünü cazip hale getirecek kampanya tasarımları hazırlanması gerekiyor. Bu kampanyaları tasarlarken lojistik süreçleri uzatmadan hatta daha da kısaltarak kampanyanın verimliliğini artırmak mümkün. İşte bu noktada devreye elleçleme giriyor.

Elleçleme pek çok sektörde kullanılan bir süreç olsa da genel olarak güzellik ve kozmetik, medikal ve ilaç ile yiyecek ve içecek sektörlerinde yaygın. Küresel olarak elleçleme pazarının 2026’ya kadar yaklaşık 90 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Elleçlemenin bu derece büyük bir pazar haline gelmesinde pandeminin de etkisi olduğunu belirtmek gerekiyor.

Lojistikte zaman ve maliyet tasarrufu sağlar

Lojistik açısından elleçleme, tedarik sürelerinin kısalmasını sağlarken, ürünlerin doğrudan paletlerden raflara yerleştirilmesinin lojistiğini kolaylaştırabilir ve özellikle bu alanda uzmanlaşmış tedarikçilere emanet edildiğinde, markanın üzerinden tüm bu karmaşık sürecin yükünü kaldırabilir. Elleçleme kapsamında, ambalaj tasarımından el ilanlarının katlanmasına, etiket veya barkodların basılıp paketlere yapıştırılmasından özel kitler oluşturulmasına kadar oldukça kapsamlı hizmetler verilebilir. Depolamanın da önemli bir ayağı olan elleçleme lojistik faaliyetlerinin vazgeçilmezidir.

Elleçleme ile oluşturulacak paketlerin tüm parçalarının farklı tedarikçilerden elleçleme yapılacak tedarikçinin deposuna ulaştırılması zaman ve maliyet tasarrufu sağlayabilir.  Ürünlerin paketleme ve dağıtım sırasında depolar arasında taşınması, navlun maliyetini yaklaşık olarak %40 artırıyor. Elleçlemeyi alanında uzman bir tedarikçiye devretmek, işçilik ve depolama, yerden tasarruf gibi açılardan belirgin bir maliyet optimizasyonuna olanak tanır. Elleçlemenin uzman bir tedarikçi tarafından yapılması markaların operasyonel maliyetlerinde de %7-9 oranında bir azalma sağlayabilir.

Ana hedef marka bilinirliğini ve pazar payını artırmak

Pazarlama profesyonellerinin “benzersiz bir müşteri deneyimi” olarak adlandırdıkları, ürüne daha fazla görünürlük sağlamak veya müşterilerin bir ürünü yeniden keşfetmesini imkan tanımak için ürünleri daha farklı bir şekilde sunmak amacıyla elleçleme yaptırılıyor.

Özel fiyat teklifleri (iki alana bir bedava veya bir ürün alana tamamlayıcı başka bir ürün hediye kampanyaları gibi.) için yapılan kampanya paketlemesi, elleçlemenin en sık kullanıldığı alanlardan biri. Bunlar tüm yıl boyunca, farklı ürün gruplarında hayata geçirilebilecek kampanyalar. Bu kampanyalarda genellikle farklı ürünler promosyon amaçlı satış için elleçlenerek barkodlanır ve tek bir satış birimi haline gelir. Markalar, fazla stoktan kurtulmak amacıyla bu tür kampanyalar düzenleyebildiği gibi, bir ürünün imajını yenilenmiş gibi göstererek ilgiyi artırmaya yardımcı olmak için de kullanabilirler. Elleçleme ile ortaya çıkan yeni paket, müşteriye ürünü “yeniden keşfetme” fırsatı sunabilir.

Elleçleme, yalnızca mevcut ürünler için değil aynı zamanda pazara yeni sunulacak bir ürünün test edilmesi için de kullanılabilir. Mevcut bir ürünün yanına eklenebilecek yeni ürünün daha küçük boyda bir numunesi ile marka ekstra bir yatırım yapmadan yeni ürünün denenmesini sağlayarak görünürlüğü artırabilir. Markanın finansal riskini de azaltabilecek bu uygulama ile yeni ürünün daha düşük maliyet ile test edilmesi sağlanabilir.

Bizi Takip Edin

Nullam quis risus eget urna mollis ornare vel eu leo. Aenean lacinia bibendum nulla sed